TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy ks. Ignacego Kupca

2018-12-13   

Z polskiego rodu pokorny Sługo Boży!

Wielebny księże proboszczu Ignacy!

 

  Dziś, w dn. 11 listopada 2018 r. w dniu 100. rocznicy Polskiej Niepodległości, zgromadziło się wokół Twojej dawnej szkoły Katolickiej wszystko, co czułe i co na wskroś polskie. To dla Ciebie księże Proboszczu to spotkanie, to poruszenie !

Szaremu człowiekowi trudno powiedzieć coś, co będzie ważniejsze i mądrzejsze od milczenia. Jednak są takie chwile, takie jak ta w dniu 100. rocznicy Niepodległości, które (...) nas samych sobie wracają (...), a kiedy to mówić należy donośnie i dobitnie w imię najżywotniejszych racji wspólnotowych. Od dzisiaj zatem nic nie będzie takie same, od dzisiaj już nigdy krzyż na Twoim grobie na Św. Marku nie pochyli się ku upadkowi, a wielki trud i znój Twojego życia - utulony zostanie po wsze czasy nimbem serdecznej wdzięczności. Dzieło Twoje - jako powzięte z ofiary i pracy aż do samozniszczenia, wielkie i trwałe. Jak umiemy, staramy się, aby Twoje dziedzictwo, Twoje gospodarstwo nie zmarniało, nie obróciło się wniwecz!

Praca, polska praca tu wciąż ogromna do wykonania, ale da Bóg – wspólnymi siłami uporamy się ze wszystkim. Bo przecież Polak Polakowi - bratem! Bo przecież nie jest prawdą, że nic bardziej Polaków nie uwiera jak wolność. Przecież nie jest prawdą, że dobrze nam tylko pod obcym butem i wrażym knutem? Przecież nie może być prawdą, że niczego nie nauczywszy się z historii - w nasze wewnętrzne sprawy angażujemy obcych?

Dziś, w dniu Święta Niepodległości ongiś utraconej z powodu win własnych i cudzych, niechaj padną, zakorzeniając się na stałe w sercach i umysłach słowa pisarza : Więc Tobie wielka, święta przeszłości i tobie krwi ofiarna – niech będzie cześć i chwała po wszystkie czasy! Obyśmy potrafili, z tego czasu narodowych rekolekcji, wyciągnąć jak najwięcej wnikliwych wniosków na miarę potrzeb epoki, bo patrzy na nas przeszło 1000 lat rodzimej historii, patrzą na nas legiony bohaterów, patrzy na nas wreszcie święty Jan Paweł II, patron tej Szkoły wraz z jej budowniczym – ks. I. Kupcem z XIX w.

 Na swej mogile niezwykły kapłanie przekazałeś nam lapidarny testament : Bądźcie czujni, trwajcie mocno w wierze! On ani na trochę nie stracił ze swej aktualności. Jak widzisz - jesteśmy i czuwamy Anno Domini 2018. Człowiek składa się z węgla i wody, języka i pamięci. Spośród nich – pamięć najważniejsza. Gdy tej zabraknie – kończy się też człowiek. Dlatego nie zapominamy dziś o wielkich duchach związanych z naszym kraikiem sycowskim, a spoczywających na cmentarzu na Św. Marka. Wspominamy przy okazji Tych, którzy tę pamięć umacniali - Honorowych Obywateli Miasta Syców, wielkiego kronikarza ziemi sycowskiej - Josepha Franzkowskiego o polskich korzeniach orazdr. Krzysztofa Zielnicęębokiego humanistę i myśliciela, naszego nauczyciela i Mistrza – założyciela Towarzystwa Św. Marka, który sylwetkę ks. Kupca tak pięknie utrwalił na kartach książki "Oni tu byli przed nami...." Zaiste – znamienite to grono i towarzystwo na wieczne zamieszkanie! Cześć Ich Pamięci!

    Z głebi serca pragniemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Towarzystwu Świętego Marka w powstaniu tej , jak widać pięknej tablicy. Dziękujemy zatem Państwu Annie i Pawłowi Oleszkiewiczom za wielce udatny projekt, Panu Michałowi Idzikowskiemu za znakomite i precyzyjne wykonawstwo tablicy, Urzędowi Miasta i Gminy za współfinansowanie.

  Na koniec kilka słów kapelana króla Zygmunta III Wazy – profetycznego ks. Piotra Skargi : „Głupi tylko nie pyta, co przed nim było, jak dziecko, co nie zna ojca ni matki, ani wie, gdzie się rodziło!

 Towarzystwo Świętego Marka

 

w Sycowie