TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Poświęcenie epitafium Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 w Sycowie

2015-04-16


 

Poświęcenie epitafium Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 w Sycowie
 
75. rocznicę zbrodni na polskich oficerach w Katyniu i 5. rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem uczczono w wielu kościołach naszego kraju, również w Sycowie.
 
 
    W sycowskiej parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej 12 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, została z tej okazji odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, połączona z poświęceniem pamiątkowego epitafium Katyń 1940 – Smoleńsk 2010.
 
Liturgię poprowadził i homilię wygłosił ks. kanonik Jerzy Kaniewski, a Mszę Św. koncelebrował ks. dziekan dr Dariusz Smolnik, proboszcz parafii.
 
W uroczystości wzięli udział honorowi goście w osobach posłów na Sejm RP p. Beaty Kempy i p. Jacka Świata – męża tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej p. poseł Aleksandry Natalli – Świat. Ponadto w Mszy Św. uczestniczyli: starosta powiatu oleśnickiego Wojciech Kociński,  burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, przedstawiciele Rady Miasta, motocykliści - członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni parafianie.
 
 
Muzyczną oprawę przygotowały połączone: Chór PSM I st. w Sycowie Campanella i Oleśnicki Chór Kameralny Appassionata  pod dyrekcją Edyty Szostak – Kirzyc. W liturgii czynnie uczestniczyła uczniowie i absolwenci Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie oraz harcerze z Hufca ZHP Syców.
 

 
 Wprowadzenie przez celebransów pocztów sztandarowych przy dźwiękach pieśni Gaude Mater Polonia rozpoczęło podniosłą uroczystość. Z wielką powagą wierni wysłuchali słów ks. J. Kaniewskiego przypominającego obydwa historyczne wydarzenia – mord w Katyniu i tragedię pod Smoleńskiem. Ksiądz kanonik zatrzymał się nad postaciami św. p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki Marii oraz św. p. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Szczególnie mocno wybrzmiało podczas homilii słowo: Prawda. Prawda o tamtych wydarzeniach, prawda,  która wyzwala, oczyszcza  i pozwala też wybaczyć. Po Komunii Św. nastąpiła modlitwa poświęcenia epitafium upamiętniającego ofiary Katynia i Smoleńska, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalono znicze.       

 

     Samo epitafium to ceramiczna kompozycja wykonana przez artystów ceramików - Beatę i Romana Szynolów. Jest ono wzorowane na barwnym drzeworycie ks. Melchiora Grosska (1889 – 1967) pochodzącego z Bralina (przedwojenny powiat sycowski),  pełniącego swą posługę kapłańską w Berlinie.

      Ks. Grossek był artystą – malarzem i grafikiem, a w swej twórczości rozwijał wątki biblijne i pacyfistyczne. W sycowskim epitafium wykorzystano jego grafikę z motywem Ecce homo. Słowa Piłata: Oto człowiek, ukazujące ludowi żydowskiemu ubiczowanego Jezusa, zostały zapisane w Ewangelii Św. Jana (J.19.5). Chrystus na przedstawieniu ks. Grosska ukazany jest w pozycji siedzącej, w koronie cierniowej i purpurowym płaszczu, ze skrępowanymi dłońmi. Wielki smutek bijący z całej postaci Zbawiciela jest odzwierciedleniem tych wszystkich uczuć, które przywołują nazwy Katyń i Smoleńsk.

  Inicjatorem wykonania epitafium w czerwcu 2014 r., jak i jego obecnego poświęcenia, było Towarzystwo Świętego Marka, działające w Sycowie od 13 lat. Towarzystwo wydało również z tej okazji folder przybliżający wiernym zarówno wymowę, jak i autora dzieła. Tu dodać należy, że wybór tego właśnie przedstawienia nie był przypadkowy. Otóż najmłodszy brat ks. Melchiora, ppor. Stanisław Grossek (1907 – 1940), zginął w Charkowie, zamordowany przez NKWD, w 2010 r. pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego, znajduje się na  Liście Katyńskiej.

 

Uczczenie Jego pamięci oraz pozostałych ofiar sprzed 75. i ostatnich 5. lat - było naszym obowiązkiem.
                                       Małgorzata Kozłowska - Towarzystwo Św. Marka w Sycowie