TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  MARKA  W  SYCOWIE

jesteś na: Towarzystwo Świętego Marka w SycowieAktualności

Kartki i obrazki Jana Kaczkowskiego

2013-05-06


 

Kartki i obrazki Jana Kaczkowskiego ze Złotej Serii Z Trębaczem w Sycowie
 
 

Jan Kaczkowski to 9 ur. w 1943r. w Delejowie na Ukrainie artysta grafik i rysownik. Studia ukończył w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom w zakresie projektowania graficznego zdobył u prof. Stanisława Dawskiego i doc. Macieja Urbańca w 1972r. Brał udział w ponad 30 prestiżowych wystawach. Jego prace znajdują się w muzeach europejskich i zbiorach prywatnych - w kraju i zagranicą.

Fantastyczne grafiki mistrza z tek architektonicznych to cenne nabytki dla najbardziej wyrafinowanych nawet zbieraczy. Ulubionym motywem artysty są drzewa, ptaki i kościoły ukazane w impresyjnym, poetyckim sztafażu miejskim.. Sam Jan Kaczkowski urzeka nie tylko skromnością i bezpośredniością, ale nade wszystko swoją sztuką i artystyczną wiarygodnością. Tak żyję i tworzę, jak czuję i widzę świat – zdaje się mówić między wierszami rytownik. Prezentowane przez niego kompozycje np. Droga przemawiają i przekonują osobistym stosunkiem do budowli wrosłych w krajobraz miasta. Charakterystyczna kreska, a właściwie bardziej tu adekwatne słowo - ryt - uosabia, ożywia i nadaje swoistego ducha obiektom, które dzięki czułości artysty stają się lekkie, bliskie, bardziej zrozumiałe. Dzięki temu odkrywamy ich niezauważone i niedocenione często w realu piękno. Artysta kroczy przyjaznym dla człowieka duktem i zaprasza do wspólnej wędrówki w górę, gdzieś tak blisko w okolice chmur. Czyż to nie swoista Scala Dei – Drabina do Boga? Uwolnione od praw grawitacji kamienne masywy unoszą się w przestrzeni i w swoim czasie osobistego życio – rysowania(?!).


Od niedawna w dorobku Jana Kaczkowskiego znajdziemy także widoki kościołów sycowskich wydanych w Złotej Serii Z Trębaczem. Są to komplety 11. kolorowych reprodukcji w postaci kart pocztowych oraz 11. bardzo dekoracyjnych naściennych obrazków formatu A 4. Zwracają one uwagę równie subtelnym i lirycznym potraktowaniem tematu, czyli architektury naszych zabytkowych kościołów : śś.aa. Piotra I Pawła, śś. Jana i Piotra, św. Marka. W przyszłości powstaną wg tych projektów także akwaforty wykonane w trudnej, ale jakże szlachetnej technice wklęsłodrukowej. Te użytkowe karty pocztowe i obrazki wzbogacają zasoby ikonografii miasta, a ich posiadanie to gratka nie tylko dla zbieraczy sycovianów.

    

Oprawione i powieszone na ścianie, zdobić będą w dobrym stylu mieszkania nawet wybrednych koneserów.

Całkowity dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na potrzeby remontowe kościoła św. Marka, m.in. na konserwację zabytkowych nagrobków i rekonstrukcję krzyżokapliczki w stylu cieplickim upamiętniającej sycowskiego kronikarza Josepha Franzkowskiego i Jego żonę Antonie. Spróbujemy także odtworzyć zdewastowany i rozkradziony klasycystyczny nagrobek G.H. Grapowa - ojca urodzonych w Sycowie słynnych braci Grapowów – projektantów dworców kolejowych – młodszego Wilhelma ( Dworzec Główny PKP we Wrocławiu) i starszego Hermana, twórcy, m.in. Dworca Nadodrze. Planowana jest kontynuacja Złotej Serii Z Trębaczem poprzez dodruk widoków kościołów: pw. Św. Andrzeja w Szczodrowie, p.w. Trójcy Świętej w Dziesławicach, p.w. Św. Józefa Działoszy, ewangelickiego w Pisarzowicach oraz kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie. Czy te wszystkie cele uda się osiągnąć – zależy także od Państwa. A zatem zachęcamy do nabywania tych bardzo udanych dziełek utytułowanego artysty grafika z Wrocławia - Jana Kaczkowskiego!

 

Stanisław Kozłowski

 

 Zobacz kartki pocztowe w oryginalnej wiekości.

 Informujemy, że istneje możliwość zakupu  kartek oraz obrazków.

Wszystkich zaniteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny